Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Informační portál o půčkách.
Navigace: Půjčky a vše kolem nich > Rizika půjček

Rizika půjček

Při uzavírání půjčky existuje vysoké riziko chyby, které se neodpouští. Každé uzavřením smlouvy o půjčení peněz musí být jednoznačně dobrovolné a svobodnou vůlí obou stran. To je základní předpoklad platnosti každé smlouvy ze zákona. Další podmínkou je dostatečná informovanost. Informovanost o smlouvě jako takové, o obchodních podmínkách, o právech a povinnostech, které ze smlouvy vyplývají. V praxi se jedná především o pozici dlužníka, jelikož strana, která peníze poskytuje velmi dobře zná svou předtištěnou smlouvu a obchodní podmínky, které jsou jejím dodatkem.

Důležité je pečlivě a poctivě celou smlouvu pročíst. Důkladná četba, v klidu a se zamyšlením se nad spornými pasážemi. Samozřejmě v případě jakýchkoliv nejasností je důležité vše konzultovat s právníkem nebo se dotázat na pobočce, co která pasáž přesně znamená. Především je nutné číst ta malá písmenka obvykle na koncích stránky. Právě tam je obvykle nejdůležitější sdělení z celé smlouvy. Jedná se o obvyklou taktiku u nebankovních institucí, které se tak snaží přimět klienty uzavřít nevýhodné smlouvy a půjčky, na které se vztahuj třeba obrovské sankce v případě prodlení, které jsou právě na konci smlouvy malým písmem uváděny. Proto je vhodné vše v klidu přečíst od začátku až do konce a rozvážně si vše ujasnit.

Navíc je nutné přečíst si také podmínky. Obchodní podmínky jsou totiž také součástí podepisované smlouvy, jelikož na ně je často odkazováno. Obchodní podmínky by mělo obvykle stačit si zběžně prohlédnout a případně rizikové body si přečíst důkladněji. Právě v obchodních podmínkách je totiž uváděno, jak budou řešeny případné spory, kdo je bude řešit, jaké plynou sankce z nedodržení smlouvy a podobně. Takže i obchodní podmínky jsou nesmírně důležité a není radno jejich čtení a porozumění zanedbat.

Samotná smlouva o půjčce pak musí obsahovat určité zákonem dané náležitosti. Rozhodně v ní musí být obsaženo RPSN, stanovení podmínky, za kterých se může RPSN měnit, stanovení výše půjčky a splátek, respektive jejich počtu a doby splatnosti. Dále pak závazek věřitele informovat dlužník o jakýchkoliv změnách RPSN a další podmínky, které se uplatňují při případných sporech. Všechny náležitosti je nutné do smlouvy případně zahrnout, čímž se vyhnete případným budoucím problémům s neinformovaností či špatnou interpretací.

A v neposlední řadě je důležité zvolit vůbec správnou instituci. Je vhodné vybírat pouze zavedené instituce, které mají dobré jméno a spokojené klienty. Reagovat na inzerát, který e vyvěšený na autobusové zastávce, opravdu není tou pravou volbou, jak si bezpečně a vhodně půjčit peníze. Jednotlivci, kteří takto inzerují jsou často velmi anonymní a snaží se utvářet a interpretovat si zákon podle svého. Tím pádem jsou půjčky pro žadatele velmi nevýhodné a krajně drahé. Proto je základním úkolem při výběru instituce její zavedenost a reference. Stabilní instituce vám vždy dokáže poskytnout dostatečný komfort služeb a nabídku produktů- Nejlepší možností je samozřejmě banka, které má jasně specifikované faktory, které se na celé ceně půjčky podílejí, takže je velmi transparentní výpočet i přehlednost plateb.

 
© pujcky.zacit.cz - vytvořte si také své webové stránky